20 Sep IMATE LI PRAVO NA BOLOVANJE ZA VRIJEME RADA PO OSNOVU UGOVORA O PRIVREMENIM I POVREMENIM POSLOVIMA?
Dobro jutro.
Nadam se da nisam dosadan, jedno kratko pitanje cu .
Radim u jednom hotelu, po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima od 3 mjeseca. Produžili su mi po istom osnovu još 2 mjeseca. Sezonski posao Imam li ja pravo na plaćeno bolovanje? Ili na plaćeno odsustvo, kao što imaju stalni radnici.
Pozdrav,
Matija, Bar
Dragi Matija,
Na žalost, angažman po privremenim i povremenim poslovima predstavlja formu rada van radnog odnosa, pa zaposleni u tim slučajevima ne ostvaruje prava iz rada i po osnovu rada (osim prava na penzijsko osiguranje). Prava iz radnog odnosa jesu, pored ostalog, i ona koja Vi pominjete (plaćeno odsustvo, privremena spriječenost za rad, odnosno bolovanje…).
Inače, da bi poslodavac sa zaposlenim zaključio ugovor o privremenim i povremenim poslovima trebalo bi da budu ispunjeni sledeći uslovi: da postoje poslovi koji kod poslodavca nijesu predviđeni aktom o sisitematizaciji, da se zaključuje za poslove za koje se ne zahtijeva posebno znanje ili stučnost, da poslovi za koje se zaključuje ovaj ugovor ne traju duže od 120 radnih dana u godini i da se lice koje je zaključilo ovaj ugovor nalazi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
Iz Vašeg pitanja ne možemo zaključiti koje radno mjesto pokrivate ali Vas upućujemo da provjerite da li su svi ovi uslovi ispunjeni. Ukoliko nijesu, poslodavac je trebalo da sa Vama zaključi Ugovor o radu (na određeno vrijeme, ako se već radi o poslovima koji su sezonskog karaktera) i tada biste mogli da ostvarujete sva prava iz rada i po osnovu rada.
Srdačno,
Ivana
No Comments