16 Sep ŠTA ČINITI KAD ISTOVREMENO MORATE DA DA STUDIRADE I RADITE?
Poštovana Ivana dobar dan.
Kao što piše na vašem veb sajtu, ja vam se obraćem za pomoć i savjet.
Imam 21 godinu i sa zakašenjenjem upisujem fakultet. Treba da počenem 1. oktobra kao redovan student i biće sve redovna i obavezna predavanja, na kojima se skupljaju bodovi za polaganje ispita. Međutim ja već dvije godine radim u jednoj prodavnici u Podgorci za stalno. Iz Bijelog Polja sam i to mi je glavni izvor prihoda, ne mogu napustiti posao, moram da plaćam stan i da živim.
Ja za vas imam dva pitanja:
– Da li mene to što radim, utiče na neki status na fakultetu, da li mi to uskraćuje neka prava i mogućnosti?
– Nemam ideju kako da uskladim posao i fakultet, to me baš brine zbog predavanja. Gazda zna za ovo ali ništa ne pominje. Imam li ja neka povlašćenja kao student? Postoji li po zakonu o radu neki aranžman koji bi mogla da probam da nađem sa vlasnikom?
Puno pozdrava,
Marica
Draga Marice,
zahvaljujem na javljanju i čestitamo upis na fakultet za koji nikada ne može biti kasno!
Mišljenja sam da činjenica da ste u radnom odnosu ne može uticati na Vaš status studenta, osim što će vama biti prilično izazovno da postignete sve obaveze.
Ono što mislim da je potrebno da uradite, jeste da se Stručnoj službi fakulteta koji ste upisali interesujete o tome da li i kakve “olakšice” imaju za studente koji su u radnom odnosu. Znam da neki fakulteti u CG imaju opcije oslobađanja od praćenja nastave studenata koji su u radnom odnosu (student podnosi zahtjev i predaje određena dokumenta koja fakultet smatra mjerodavnim). Takvo oslobađanje ne utiče na ukupan zbir kredita, koje ostvarujete jer jednom kad je odobreno smatra se kao da ste prisustvovali predavanjima. Znam da to nije idealno rješenje jer je sigurno važno i lakše ako biste pratili redovno nastavu, ali vjerujem da ćete morati da pravite neke strategije radi pomirenja svih obaveza.
Što se tiče radnog odnosa, jedino što bih mogla da prepoznam, jeste rad na nepuno radno vrijeme, dakle da ponudite poslodavcu izmjenu ugovorenih uslova rada na način da ne radite dnevno 8 časova, već manje. Međutim, ovdje naglašavam da u slučaju nepunog radnog vremena, sva prava iz radnog odnosa ostvarujete srazmjerno vremenu provedenom na radu, odnosno ista ne možete ostvarivati u punom obimu kao sada kada radite puno radno vrijeme (npr. pravo na zaradu, na odmore, na odsustva… sva ta prava ostvarujete u odnosu na broj sati koliko biste radili).
Naš Zakon o radu ne prepoznaje neke stimulativne mjere ili olakšice koje bi mogle da se primjene na studente koji su u radnom odnosu. Osim navedenog ugovora o radu na nepuno radno vrijeme, sve ostalo se svodi na dogovor sa poslodavcem.
I pred svega navedenog, moguće da svaka obrazovna visokoškolska ustanova ima neke posebne politike kada su u pitanju studenti koji su u radnom odnosu, pa bi, kako sam već navela bilo najbolje da se dodatno informišete na samom fakultetu ili kod studentskih organizacija, ukoliko takve postoje na fakultetu koji ste upisali.
Ostajemo otvoreni za dalje konsultacije.
Lijep pozdrav,
Ivana
Poštovana Ivana dobar dan.
kao što piše na vašem veb sajtu, ja vam se obraćem za pomoć i savjet.
Imam 21 godinu i sa zakašenjenjem upisujem fakultet. Treba da počenem 1 oktobra kao redovan student i biće sve reeovna i obavezna predavanja na kojima se skupljaju bodovi za polaganje ispita. Međutim ja već dvije godine radim u jednoj prodavnici u Podgorci za stalno. IZ Bijelog Polja sam i to mi je glavi izvor prihoda, ne mogu napustiti posao, moram da plaćam stan i da živim. ja za vas imam dva pitanja:
– Da li mene to što radim, utiče na neki status na fakultetu, da li mi to uskraćuje neka prava i mogućnosti?
– Nemam ideju kako da uskladim posao i fakultet, to me baš brine zbog predavanja Gazda zna za ovo ali ništa ne pominje. Imam li ja neka povlašćenja kao student? Postoji li po zakonu o radu neki aranžman koji bi mogla da probam da nađem sa vlasnikom?
Puno pozdrava,
Marica
No Comments