DA LI POSLODAVAC MOŽE DA VAS PREMJESTI NA RADNO MJESTO NA KOJE NIJESTE RASPOREĐENI UGOVOROM?

DA LI POSLODAVAC MOŽE DA VAS PREMJESTI NA RADNO MJESTO NA KOJE NIJESTE RASPOREĐENI UGOVOROM?

Poštovani

Završila sam FPN/Međunsrodni odnosi. Specijalističke studije sam upisala na smjeru Politikologija. Dala sam svih 9 ispita u procesu sam izrade diplomskog rada.

Ove godine sam zaposlena u Bilaterali/Ministarstvo Vanjskih Poslova. Počela sam 9. januara svo  15 maja, kada sam prebačan u Arhivu Konzularnog i  rečeno mi je da ću, nakon toga, preći u Konzularno.Tražila sam premještaj u Konzularno, ne u Arhivu. Razlog je jednostavno što nisam mogla da pronađem zajednički jezik sa jednom od mojih direktorica. Na dato mjesto sam premještena, iako na njega nemam rješenje.

Ja sam inače prva Romkinja (po majci) po ocu Egipćana koja je završila FPN na državnom fakultetu. Po ugovoru o djelu sam primljena.

Moje pitanje je da li oni mogu i smiju da me drže na taj način? Jer meni ovo liči da sam skrajnuta do isteka ugovora.Ugovor imam na Bilateralu a radim u arhivi Konzularnog.

Pozdrav, Tea

Draga Tea,

zahvaljujemo na obraćanju i izražavamo žaljenje što se suočavate sa problemima na radnom mjestu.

Shodno Zakonu o radu poslodavac ima obavezu da zaposlenom obezbijedi obavljanje poslova radnog mjesta u skladu sa ugovorom o radu i aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Dakle, pravo je (i obaveza) zaposlenog da radi, odnosno obavlja isključivo poslove za koje je ugovorom zadužen. Obavljanje poslova koji nijesu u opisu radnog mjesta na koje je zaposleni ugovorom raspoređen –  nije u skladu sa Zakonom.

Kako, međutim, iz Vašeg pitanja naslućujem, Vaš angažman nije po Ugovoru o radu nego po Ugovoru o djelu. Ako je tako, moram skrenuti pažnju da takva vrsta angažmana nema karakter radnog odnosa, već obligacionog odnosa pa se na isti ne primjenjuje Zakon o radu, odnosno lice koje je angažovano po Ugovoru o djelu, na žalost, ne ostvaruje prava iz rada i po osnovu rada garantovana Zakonom o radu, Zakonom o državnim službenicima i namještenicima  i kolektivnim ugovorima.

Ipak, mišljenja sam da Vam, bez obzira na činjenicu što ste angažovani po Ugovoru o djelu, nesporno pripada pravo da obavljate isključivo one poslove za koje ste se obavezali Ugovorom  o djelu (u nadi da su ti poslovi precizirani ugovorom).

Savjetujem Vam da se u tom pravcu i obratite nadređenima u Ministarstvu (samom ministru) i obavijetite ga o situaciji u kojoj se nalazite, sa posebnim akcentom na to da ne obavljate poslove za koje ste angažovani Ugovorom o djelu, te tražite zaštitu u tom pravcu.

U nadi da ćete uspjeti da riješite problem, ostajemo otvoreni za dalju komunikaciju.

Srdačan pozdrav,
Ivana

No Comments

Post A Comment