KAKO POSTUPATI AKO POSLODAVAC NIJE UPLAĆIVAO RADNI STAŽ?

KAKO POSTUPATI AKO POSLODAVAC NIJE UPLAĆIVAO RADNI STAŽ?

Želim Vam se prije svega zahvaliti za sve što radite za dobrobit radnika i zaposlenih u Crnoj Gori i što se uvijek nađete radnicima u pomoć, što stanete i čuvate nam leđa kao sigurnu luku gdje smo zaštićeni i bezbjedni.

Sad bih vas molila i za jedan savjet. Naime u fondu PIO imam upisano 5 godina da sam radila ali to nije uplaćeno, hvali čuveni M4 obrazac. Kome se obratiti i kako postupiti da povežem radni staž?

Unaprijed zahvalna, Danijela

Draga Danijela,

zahvaljujemo na lijepim riječima i riječima podrške.

Ukoliko se radi o preduzeću koje i dalje postoji, potrebno je da se obratite menadžmentu tog preduzeća sa zahtjevom da predaju obrazac M4 Fondu PIO. Ukoliko, ujedno, doprinosi nisu uplaćeni (a ne samo da nije predat M4 obrazac) potrebno je da od njih zahtijevate izvršenje obaveze ili da se obratite Poreskoj inspekciji sa zahtjevom da izvrše kontrolu i nalože poslodavcu da izmir obaveze i prema Vama i prema državi.

U slučaju da doprinosi nijesu uplaćeni, a recimo preduzeće više ne postoji, stvar postaje komplikovanija jer ne postoji pravni subjekt protiv kojeg možete pokrenuti postupak ostvarivanja prava.

Molim Vas da, ukoliko imate neka dodatna pitanja i informacije koje nam mogu približiti dodatno situaciju (da li preduzeće postoji ili ne, da li otvoren stečaj ili ne, da li samo nedostaje obrazac M4 ili doprinosi uopšte nisu uplaćeni…), budete slobodni da nas opet kontaktirate.

Srdačno

Ivana

No Comments

Post A Comment