U KOM SLUČAJU ZAPOSLENOG SLEDUJE OTPREMNINA?

U KOM SLUČAJU ZAPOSLENOG SLEDUJE OTPREMNINA?

Poštovani,

Već 7 godina radim u istoj privatnoj firmi, imam 27 godina. Ako bih dao ili dobio otkaz, imam li ja pravo na neku otpremninu i u kom slucaju?

I da li bih  nakon toga, preko Zavoda za zapošljavanje imao neka primanja?

Pozdrav, 
Ilija

Poštovani,

ukoliko sami otkažete Ugovor o radu, u tom slučaju Vam ne pripada otpremnina, osim ukoliko se prethodno ne dogovorite sa poslodavcem da zaključite sporazumni raskid radnog odnosa i dogovorite se o isplati otpremine. Dakle, poslodavac nema obavezu da istu isplati ali Zakon o radu u slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa upućuje na mogućnost postizanja dogovora o isplati otpremnine. Naglašavamo da u slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa i u slučaju jednostranog raskida Ugovora o radu (na Vašu inicijativu) ne možete ostvariti pravo na naknadu sa biroa kao nezaposleno lice.

Ukoliko, pak, poslodavac raskine Ugovor i proglasi Vas takozvanim tehnološkim viškom, u tom slučaju imate pravo na otpreminu u skladu sa Zakonom o radu i radni odnos Vam prestaje isplatom iste. U ovom slučaju ostvarujete pravo na naknadu po osnovu nezaposlenosti i u tom smislu ste dužni da zahtjev za naknadu predate Zavodu za zapošljavanje najkasnije 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.

Koristim priliku da napomenem da ste, u slučaju da sami raskinete radni odnos, u obavezi da ispoštujete otkazni rok (koji iznosi minimum 30 dana ali za svaki slučaj provjerite šta je u vezi sa tim navedeno u Vašem Ugovoru o radu) i da u pisanoj formi obavijestite poslodavca o namjeri da raskinete radni odnos navodeći tačan datum raskida, a koji akt morate prethodno ovjeriti kod notara.

Srdačan pozdrav,
Pravni tim

No Comments

Post A Comment