SLEDUJU LI ZAPOSLENE U JAVNOM SEKTORU DNEVNICE PRILIKOM ODLASKA NA STRUČNO USAVRŠAVANJE?

SLEDUJU LI ZAPOSLENE U JAVNOM SEKTORU DNEVNICE PRILIKOM ODLASKA NA STRUČNO USAVRŠAVANJE?

SLEDUJU LI ZAPOSLENE U JAVNOM SEKTORU DNEVNICE PRILIKOM ODLASKA NA STRUČNO USAVRŠAVANJE?

Poštovani,

Molim Vas da mi odgovorite ko je nadležan za odlučivanje o dobijanju dnevnica zaposlenih u državnom organu prilikom stručnog usavršavanja u zemlji, a izvan mjesta prebivališta?

Takođe Vas molim da mi odgovorite ukoliko mi iste ne budu odobrene, kome da se obratim u daljem postupku, naravno ukoliko imam pravo na pomenute?

Unaprijed zahvalan,

Petar

Dragi Petre,

Naknada troškova, poput dnevnica, propisana je Uredbom o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, kojom je pored ostalog propisano da se službenim putovanjem u zemlji smatra, pored ostalog, i upućivanje zaposlenog na obuku i stručno usavršavanje u trajanju do 15 dana. Dnevnica za službeno putovanje u zemlji pripada zaposlenom u visini od 20% obračunske vrijednosti koeficijenta.

Obračun dnevnice za službeno putovanje u zemlji vrši se na sljedeći način:

1) svaka 24 časa provedena na službenom putovanju računaju se kao jedna dnevnica,

2) vrijeme provedeno na službenom putovanju između 12 i 24 časa računa se kao jedna dnevnica i

3) vrijeme provedeno na službenom putovanju između osam i 12 časova računa se kao pola dnevnice.

S obzirom da iz tvog pitanja ne mogu sa sigurnošću utvrditi da li si potpisivao poseban ugovor sa rukovodiocem u vezi sa osposobljavanjem ili se osposobljavaš po opštem programu koji radi Uprava za kadrove, to sa sigurnošću ne mogu reći da li ti pripada dnevnica, jer bi to pitanje moralo biti uređeno ili posebnim ugovorom ili nekim drugim aktom organa koje te je uputilo na osposobljavanje. U svakom slučaju, potrebno je da se za ostvarivanje svog prava na dnevnicu, obratiš svom rukovodiocu. Ukoliko, eventualno, ne budeš uspio da ostvariš svoje pravo, u tom slučaju se možeš obratiti Upravnoj inspekciji.

Moja topla preporuka je da se, ukoliko u organu u kojem radiš postoji sindikat, obratiš predstavnicima sindikata kako bi ti pomogli u ostvarivanju svog prava.

***

Shodno Zakonu o državnim službenicima i namještenicima, državni službenik, odnosno namještenik ima pravo i obavezu da se stručno osposobljava i usavršava, a rukovodilac je dužan da državnom službeniku, odnosno namješteniku omogući da se stručno osposobljava i usavršava za vršenje poslova radnog mjesta, u skladu sa programima stručnog osposobljavanja i usavršavanja. Sredstva za sprovođenje opšteg i specifičnih programa stručnog osposobljavanja i usavršavanja obezbjeđuju se u budžetu Crne Gore, na teret organa za upravljanje kadrovima. 

Državni službenici mogu se uputiti na dodatno obrazovanje, odnosno posebno stručno usavršavanje u zemlji ili inostranstvu, u skladu sa potrebama rada državnog organa. Prava i obaveze državnog službenika koji je stekao pravo na dodatno obrazovanje, odnosno posebno stručno usavršavanje uređuju se ugovorom između starješine državnog organa i državnog službenika. 

Za detaljnije informacije, na našem sajtu pogledajte Uredbu o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru.

Srdačan pozdrav,

Ivana Mihajlović

No Comments

Post A Comment