KAKO SE ORGANIZUJE ODMOR ZAPOSLENIH KOD DJELATNOSTI ZAŠTITE LICA I IMOVINE?

KAKO SE ORGANIZUJE ODMOR ZAPOSLENIH KOD DJELATNOSTI ZAŠTITE LICA I IMOVINE?

Poštovani,

zahvaljujemo se na obraćanju.

Članom 70 Zakona o radu definisano je da se rad koji se obavlja u periodu od 22 časa do 06 časova narednog dana smatra noćnim radom i kao takav predstavlja poseban uslov rada.

Članom 15 Opšteg kolektivnog ugovora propisano je da se osnovna zarada zaposlenog uvećava po času najmanje 40% za noćni rad (između 22 časa i šest časova narednog dana).

Ukoliko poslodavac organizuje rad u smjenama (smjenski rad) koji uključuje i rad noću, dužan je da rad organizuje na način da obezbijedi zamjenu smjena tako da zaposlen u noćnoj smjeni radi uzastopno najduže jednu radnu sedmicu.

Po pravilu, zaposleni ima pravo na odmor između dva radna dana u trajanj od 12 časova neprekidno, te pravo na sedmični odmor u trajanju od 24 časa. Ipak, zakonodavac je predvidio i mogućnost odstupanja od naprijed navedenog pravila u određenim djelatnostima, među kojima je i djelatnost zaštite lica i imovine ukoliko takvi poslovi zahtijevaju stalnu prisutnost. U ovom slučaju, dnevni odmor zaposlenog u neprekidnom trajanju ne može biti kraći od deset časova dnevno, a sedmični odmor u neprekidnom trajanju ne može biti kraći od 20 časova. Poslodavac je dužan da zaposlenom u ovakvim situacijama omogući ostvarivanje zamjenskog dnevnog i sedmičnog odmora po isteku perioda u kojem je koristio kraći Dnevni osnosno sedmični odmor.

Kako se radi o veoma kompleksnoj temi, molim Vas da ukoliko budu potrebne dodatne konsultacije pozovete na 067/443-220 radnim danima u periodu od 16-20 časova.

No Comments

Post A Comment