25 Jul KOJI JE POSTUPAK ZA ZAŠTITU OD MOBINGA?
KOJI JE POSTUPAK ZA ZAŠTITU OD MOBINGA?
Poštovane,
Prije svega pohvala za sajt i vaš rad. Vrlo korisno i eto da posavjetujem prije pitanja, trebali biste poraditi malo više na marketingu, jer važno je da ovome ima pristup što više mladih ljudi.
Moje pitanje se odnosi na mobing, kojem mislim da sam izložen već neko vrijeme. Ne bih navodio razlog zbog čega (nadam se da razumijete). NIsam posebno frustriran, umijem da se nosim sa tim. Ali sam spreman da stvari izvedem na čistac. Upoznat sam, bar mi se čini, sa zakoskom regulativom, ali me zbunjuje način na koji dalje da radim. Molim vas, ukoliko vam je ova oblast bliska, da mi objasnite postupno korake šta i kako da radim po ovom pitanju. Kome prvo da se obratim, sa kim da razvgovaram, koga da angažujem, kako da idem od najmanje do najveće instance, da ne preskočim nijedan korak?
Unaprijed hvala!
Želim vam Srećnu i uspješnu Novu godinu i božićne praznike!
Bojan
Dragi Bojane,
hvala na postavljenom pitanju, pohvalama i sugestijama koje su uvijek dobrodošle.
Veoma nam je žao što trpiš mobing na radnom mjestu, ali nas čini zadovoljnim činjenica da prepoznaješ isti i imaš hrabrosti da se odupreš takvom postupanju kroz zakonske mehanizme koji ti stoje na raspolaganju.
Pravo, odnosno obaveze i odgovornost poslodavca i zaposlenih u pogledu zlostavljanja na radu i u vezi sa radom (mobing), kao i druga pitanja od značaja za sprječavanje i zaštitu od mobinga, uređena su posebnim zakonom i to Zakonom o zabrani zlostavljanja na radu. Iako navodiš da si uglavnom upoznat sa zakonskom regulativom, radi čitalaca na našem sajtu, osvrnućemo se na neke članove.
Prema odredbi člana 2 Zakona o zabrani zlostavljanja na radu mobing je svako aktivno ili pasivno ponašanje na radu ili u vezi sa radom prema zaposlenom ili grupi zaposlenih koje se ponavlja, a ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta zaposlenog i koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko ili ponižavajuće ili uvredljivo okruženja, pogoršava uslove rada ili dovodi do toga da se zaposleni izoluje ili navede da na sopstvenu inicijativu otkaže ugovor o radu ili drugi ugovor.
Članom 6 pomenutog Zakona je propisana dužnost poslodavca da zaposlenom obezbijedi rad na radnom mjestu i radnoj okolini pod uslovima kojima se obezbjeđuje poštovanje njegovog dostojanstva, integriteta i zdravlja, kao i da preduzme potrebne mjere da zaposlenog zaštiti od mobinga.
Poglavljem IV Zakona o zabrani zlostavljanja na radu propisan je postupak za zaštitu od mobinga. Tako je propisano da zaposleni koji smatra da je izložen mobingu podnosi pisani zahtjev za pokretanje postupka za zaštitu od mobinga posredniku, odnosno poslodavcu ukoliko nije određen posrednik (posrednika je dužan da imenuje poslodavac kod kojeg je u radnom odnosu 30 ili više zaposlenih, dok ukoliko ima manje od 30 zaposlenih, posrednika sporazumno određuju zaposleni koji je izložen mobingu, zaposleni koji se tereti za mobing i zaposleni kojeg odredi poslodavac, a u slučaju kada se poslodavac tereti za mobing posrednika sporazumno određuju zaposleni koji je izložen mobingu i zaposleni kojeg odredi poslodavac). U zahtjevu se moraju naznačiti svi podaci koji ukazuju na postojanje mobinga i dokazi ukoliko ih ima (to je onaj najteži dio!).
Po prijemu zahtjeva, posrednik, odnosno poslodavac dužan je da u roku od tri dana pokrene postupak posredovanja. Važno je napomenuti da je postupak posredovanja hitan.
Strane u sporu mogu da se sporazumiju o načinu na koji će se postupak posredovanja sprovesti, a posrednik može da vodi zajedničke ili odvojene razgovore sa stranama u sporu, kao i da, uz saglasnost jedne strane, drugoj strani prenese i ukaže predloge i stavove o pojedinim pitanjima.
Postupak posredovanja završava se u roku od osam dana od dana pokretanja postupka:
1) zaključivanjem pisanog sporazuma između strana u sporu;
2) rješenjem posrednika o neuspjelom posredovanju;
3) izjavom strana u sporu o odustajanju od daljeg postupka.
Ako strane u sporu ne postignu sporazum o rješenju spora, posrednik je dužan da, u roku od tri dana od dana isteka naprijed pomenutog roka od 8 dana, podnosiocu zahtjeva za pokretanje postupka za zaštitu od mobinga i poslodavcu dostavi obavještenje da postupak posredovanja nije uspio.
Veoma je važno da znaš da pravo na podnošenje zahtjeva za zaštitu od mobinga kod poslodavca zastarijeva u roku od tri mjeseca od dana kada je mobing učinjen! Ovaj rok počinje da teče od dana kada je poslednji put izvršeno ponašanje koje predstavlja mobing. Za vrijeme trajanja ovog roka i za vrijeme vođenja postupka posredovanja ne teku rokovi zastarjelosti za pokretanje postupka kod Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, odnosno kod nadležnog suda.
Zaposleni koji nije zadovoljan ishodom postupka zaštite od mobinga kod poslodavca može pokrenuti postupak za zaštitu od mobinga kod Agencije za mirno rješavanje radnih sporova ili kod nadležnog suda, u roku od 15 dana od dana dostavljanja obavještenja, odnosno rješenja, kao i u slučaju kada ne postoji saglasnost o sporazumnom određivanju posrednika.
U konačnom, napominjem da je Zakonom propisano da ako pred sudom ili Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova učiniš vjerovatnim da je izvršen mobing, teret dokazivanja da nije bilo ponašanja koje predstavlja mobing je na onome koga ti teretiš za mobing. Na žalost, ovo se u praksi svodi na puki zakonski tekst, jer iz iskustva znam da sav teret dokazivanja pada na onoga ko pokreće postupak za zaštitu od mobinga. Iz iskustva koje imam u dosadašnjem radu, svakako ti preporučujem da se „naoružaš“ strpljenjem, dokazima i svjedocima, kako bi što je moguće bezbolnije prošao kroz ovako zahtjevan postupak koji veoma iscrpljuje zaposlene koji se osnaže da uđu u isti, posebno zbog nedovoljne senzibilisanosti naših sudova da prepoznaju mobing i zaštite zaposlene od istog.
Za sve dodatne informacije, posebno u dijelu formalnosti oko sačinjavanja zahtjeva za pokretanje postupka, budi slobodan da nam se obratiš.
Želimo ti puno sreće i uspjeha u tom sporu, uz želju da naredna i sve dolazeće godine ne budu obilježene nijednom aktivnošću koja ima obilježje diskriminacije ili mobinga.
Sve najbolje u Novoj 2019. godini od srca ti želi nas Tim!
Lijep pozdrav,
Ivana Mihajlović
________________
Draga Ivana,
Pažljivo sam pročitao cjelokupan tekst i hvala na iscrpnom odgovoru, pogotovo na ovim iskustvima i savjetima vezanim za našu praksu, to je ono što me najviše i brine. No, evo da vidimo šta će se dešavati u ovoj novoj godini. Najavljene su i neke smjene i zamjene nadređenih, pa da budem strpljiv, kako rekoste:). Javljam se svakako.
Sve najbollje i vama još jednom i hvala!
Srdačno,
Bojan
________________
Dragi Bojane,
drago mi je ako sam bar malo pomogla. Nadam se da će te najavljene promjene/smjene, biti na tvoje dobro i dobro ostalih zaposlenih.
Ukoliko bude potrebna dodatna pomoć, budi slobodan da nas kontaktiraš ponovo.
Lijep pozdrav,
Ivana
No Comments