13 Oct UPOZNAJ SVOJA PRAVA I DIO: ZAKLJUČIVANJE UGOVORA O RADU
ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA DIO I
ZAKLJUČIVANJE UGOVORA O RADU
KAKO SE ZAKLJUČUJE UGOVOR O RADU?
Poslednjih decenija sve više se govori o nestanku tradicionalnih oblika rada za koje se negdje polovinom XX vijeka smatralo da su jednom za svagda osigurani, a da je, istovremeno, sve prisutniji fleksibilni ili tzv. prekarni rad koji karakteriše nesigurnost, rad na određeno vrijeme, povremeni i privremeni rad, značajno ograničena radna prava i zaštita. Fleksibilnost tržišta rada često znači i manju sigurnost radnoga mjesta za radnika. U poređenju sa odraslima, mladima uvijek prijeti veći rizik od rada pod ovakvim uslovima. Po pravilu, oni danas rade na osnovu privremenih ugovora, što limitira i ostvarivanje osnovnih prava i pogodnosti koje proizilaze iz prava po osnovu rada. Radi suzbijanja takve prakse, neophodno je u kontinuitetu promovisati značaj i poštovanje zagarantovanih radnih prava. Glavni cilj ove rubrike je da mladim ljudima pruži mogućnost upoznavanja svojih prava, ohrabri ih na zalaganje za njihovu zaštitu i omogući lakše snalaženje kroz široku lepezu zakona i pravnih normi. Zato počinjemo sa zasnivanjem radnog odnosa, kao prvim korakom sa kojim mlada osoba ulazi na tržište rada.
Zasnivanje radnog odnosa započinje zaključivanjem ugovora o radu između poslodavca i zaposlenog i po pravilu se zaključuje na neodređeno vrijeme (za stalno) i kao takav traje dok ga jedna od strana ne otkaže ili dok ne nastupe okolnosti propisane Zakonom o radu. Međutim, pod određenim uslovima radni odnos se može ostvariti i zaključivanjem ugovora na određeno vrijeme (ograničen period), ili putem drugih oblika radnog angažovanja, potpisivanjem posebnog ugovora kao što je ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o djelu i slično.
Samo kod zasnivanja radnog odnosa zaključivanjem ugovora o radu (bilo da je na neodređeno ili na određeno vrijeme) zaposleni ima prava u najširem obimu koja podrazumijevaju: pravo na odgovarajuću zaradu (naknadu zarade, uvećanu zaradu), pravo na godišnji odmor, pravo na plaćeno bolovanje, plaćen prekovremeni rad, plaćen rad vikendom i rad noću, pravo na materijalno obezbjeđenje za vrijeme privremene nezaposlenosti, pravo na zaštitu na radu, prava u slučaju smanjenja ili gubitka radne sposobnosti i starosti i dr.
Zaključivanje ugovora o radu
Ugovor o radu je dvostrani pravni akt kojim se regulišu međusobna prava i obaveze zaposlenog i poslodavca. Da bi ugovor o radu bio punovažan potrebno je da ga zaključe zaposleni i poslodavac (ili osoba koju je poslodavac ovlastio za potpisivanje ugovora), da bude u pisanoj formi i da se zaključi prije stupanja zaposlenog na rad. Tome prethodi da osoba koja zasniva radni odnos ispunjava opšte uslove[1] predviđene Zakonom o radu, a koji podrazumijevaju da je zaposleni navršio najmanje 15 godina života i da ima opštu zdravstvenu sposobnost, kao i da poslodavac, prije zaključivanja ugovora o radu, kandidata informiše o poslu, uslovima rada, pravima i obavezama iz radnog odnosa.
Zaposleni je takođe u obavezi da prije zaključivanja ugovora o radu obezbijedi na uvid poslodavcu potrebna dokumenta kao što su potvrda o identitetu (fotokopiju lične karte), dokaze o ispunjenosti uslova za rad na određenom radnom mjestu, kao što su vrsta i stepen stručne spreme, eventualna posebna znanja i vještine (fotokopiju diplome o završenoj školi, posebne sertifikate i licence ako se to zahtijeva za rad na određenom mjestu), kao i druge dokaze o ispunjenosti posebnih uslova za rad na određenim poslovima (sanitarna knjižica, izveštaj ljekara i slično).
NAPOMENA: Zaposleni nije u obavezi, niti poslodavac može od njega zahtijevati podatke o porodičnom, odnosno bračnom statusu i planiranju porodice, kao ni dostavljanje isprava i drugih dokaza koji nijesu od neposrednog značaja za obavljanje poslova za koje zasniva radni odnos, niti prethodno davanje izjave o otkazu ugovora o radu od strane tog lica! Takođe poslodavac ne može da uslovljava zasnivanje radnog odnosa, dokazom o trudnoći, osim ako se radi o poslovima kod kojih postoji znatan rizik za zdravlje žene i djeteta utvrđen od strane nadležnog zdravstvenog organa.
Šta ugovor o radu treba da sadrži?
Svaki ugovor o radu sadrži ključne elemente iz kojih je jasno vidljivo na koji način i pod kojim uslovima poslodavac i zaposleni regulišu radni odnos. U skladu sa tim neophodno je da u njemu budu navedeni: naziv i sjedište poslodavca, lično ime zaposlenog, mjesto prebivališta, odnosno boravišta zaposlenog, vrsta i stepen stručne spreme, odnosno obrazovanja zaposlenog, koji su uslovi za obavljanje poslova za koje se zaključuje ugovor o radu, naziv posla koje zaposleni treba da obavlja, mjesto rada, vrsta radnog odnosa (na određeno ili neodređeno vrijeme), radno vrijeme (puno, nepuno ili skraćeno), novčani iznos osnovne zarade na dan zaključenja ugovora o radu, dan početka rada. Tu spadaju elementi za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i druga primanja zaposlenog, rokovi za isplatu zarade i drugih primanja na koja zaposleni ima pravo; trajanje dnevnog i nedjeljnog radnog vremena i drugo. Ugovor o radu može da sadrži i opis poslova radnog mjesta, potrebne vještine i radno iskustvo, premda je to obično navedeno u Aktu o sistematizaciji radnih mjesta kod poslodavca, sa kojim zaposleni takođe treba biti upoznat.
VAŽNO!
- Ako je radni odnos na određeno vrijeme, mora se precizirati trajanje tog ugovora o radu i navesti osnov za zasnivanje takvog radnog odnosa!
- Preciziranje datuma početka rada u ugovoru vrlo je bitno jer od tog dana počinju da teku prava, obaveze i odgovornosti koje proističu iz radnog odnosa i jer je to dan početka osiguranja zaposlenog!
Takođe, ako postoje uslovi o kojima su se radnik i poslodavac složili, a koji se razlikuju od onih propisanih zakonom o radu ili drugim pravnim aktom, njih treba navesti u ugovoru o radu. Ovdje je dodatno važno naglasiti da postoji i mogućnost promjene ugovora o radu. Naime, poslodavac i zaposleni mogu ponuditi izmjenu ugovorenih uslova rada, tzv. aneks ugovora o radu, koji ukoliko je zaključen, postaje sastavni dio osnovnog ugovora o radu zaključenog prilikom stupanja na rad[2]. U oba slučaja, po sačinjenom ugovoru o radu ili ankesu ugovora, poslodavac i zaposleni su u obavezi da ga potpišu, čime on dobija svoju pravnu valjanost. Tom prilikom, ugovor se sačinjava u najmanje tri primjerka od kojih jedan primjerak obavezno dobija zaposleni, a obaveza poslodavca je da u mjestu rada ili sjedištu poslodavca čuva najmanje jedan primjerak ugovora o radu.
Bez obzira da li je riječ o ugovoru na određeno ili neodređeno radno vrijeme, poslodavac je dužan da prijavi zaposlenog na obavezno socijalno osiguranje prije stupanja na rad ili po samom stupanju na rad. Obavezno socijalno osiguranje obuhvata: penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Time zaposleni ostvaruje pravo na zaštitu kada nastupe određeni slučajevi (kada ode u penziju, ukoliko se razboli, ukoliko ostane bez posla). Isto tako, ako se zaključuje neki drugi ugovor van radnog odnosa (recimo ugovor o privremenim i povremenim poslovima), bitno je da radno angažovani bude upoznat sa svojim pravima, jer njegov status nije isti kao status zaposlenog. Na taj način bi se izbjegli eventualni nesporazumi ili pogrešna očekivanja.
Ugovor o radu na određeno vrijeme (ograničeni period), kako zakon predviđa, poslodavac i zaposleni mogu zaključiti radi obavljanja poslova čije je trajanje iz objektivnih razloga unaprijed određeno ili je uslovljeno nastupanjem okolnosti ili događaja koji se nijesu mogli predvidjeti i ne može trajati duže od 24 mjeseca. Izuzetno, ugovor o radu na određeno vrijeme može trajati i duže od 24 mjeseca, samo ako je to potrebno zbog zamjene privremeno odsutnog zaposlenog, obavljanja sezonskih poslova ili rada na određenom projektu do okončanja tog projekta, u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom.
Važno je naglasiti da zaposleni koji je zaključio ugovor o radu na određeno vrijeme ima ista prava, obaveze i odgovornosti iz rada i po osnovu rada dok ugovor traje, kao i zaposleni koji je zaključio ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Takođe, važno je kod ugovora o radu na određeno vrijeme istaći i to da, ako zaposleni nastavi da radi kod poslodavca nakon isteka roka na koji je zaključio ugovor o radu, se smatra da je ugovor o radu zaključen na neodređeno vrijeme – tzv. transformacija ugovora o radu.
Autor: mladiradnici.me
_________________________
[1] Za određene poslove, koji podrazumijevaju povećani rizik na radu, Zakon o radu predviđa i ispunjavanje posebnih uslova za zasnivanje radnog odnosa. Ugovor o radu na takvim poslovima može se zaključiti samo ako zaposleni ispunjava uslove za rad na tim poslovima, odnosno ako je prethodno utvrđena zahtijevana zdravstvena sposobnost za rad od strane nadležnog organa.
[2]Kako bi se moguće zloupotrebe ovog instituta svele na najmanju moguću mjeru, Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom propisane su situacije u kojima poslodavac i zaposleni mogu ponuditi izmjenu ugovorenih uslova.
No Comments