Šta da se radi?

Šta da se radi?

Dobrodošli na onlajn servis podrške!

 

Od strane naše stručne saradnice možete dobiti savjete, uputstva i prijedloge u vezi vaših aktuelnih problema, nedoumica i pitanja u vezi radnih prava .

-Pišite nam Na e-mejlove i društvene mreže:

pomoc.mladiradnici@gmail.com  

nvokuca@gmail.com 

https://www.facebook.com/NVOKuca 

https://www.instagram.com/nvo_kuca/

-Pošaljite sms-a, Viber ili WhatsApp poruku na brojeve:

067/ 443-220 i 067/304-808

Ili preko navedenih kontakata zakažite onlajn audio/video razgovor! 

Usluge onlajn razgovora dostupne su: 

od utorka do četvrtka, u periodu od 15.0h do 19.00 h (Viber, WhatsAPP, Zoom….) 

Na vaša pitanja potrudiće se da odgovori naša stručna saradnica Ivana Mihajlović.

 

Ivana Mihajlović, diplomirani pravnik, Samostalna savjetnica za pravna pitanja USSCG.

Više od 10 godina angažovana je na pravnim poslovima koji prvenstveno uključuju pružanje savjetodavne i logističke podrške zaposlenima u Crnoj Gori, kao i učešće u bipartitnim i multipartitnim radnim grupama za izradu zakona i strateških dokumenata od značaja za svijet rada, odnosno radni i ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih i građana. Učestvovala je na više desetina nacionalnih i međunarodnih seminara i treninga na različite teme. Organizovala je i realizovala više seminara, treninga, javnih skupova i okruglih stolova na temu sindikalizma, kolektivnog pregovaranja, radnog i socijalnog zakonodavstva, evropskih integracija, volonterizma, prava mladih

 

 

7 Comments
  • Ivana Mihajlovic
    Posted at 13:45h, 26 November Reply

    Postovana,

    Najprije da se izvinimo što nijesmo ranije odgovorili na vaše pitanje (zbog propusta u administriranju stranice).

    Nadalje, ako smijem iz Vašeg obraćanja da slobodno zaključim, Vi radite na radnom mjestu koje je trajnog karaktera, što znači da je sistematizovano i da za njim postoji konstantna, ne privremena potreba kod poslodavca.

    Odredbom čl. 25 st. 1 Zakona o radu je propisano da se ugovor o radu može zaključiti na određeno vrijeme radi obavljanja onih poslova čije je trajanje, iz objektivnih razloga, unaprijed određeno ili uslovljeno nastupanjem okolnosti ili događaja koji se nijesu mogli predvidjeti. Ovo nije slucaj u Vašem predmetu, makar po tome što ja zaključujem iz Vašeg pitanja.

    Dakle, potrebno je da se obratite Vašem poslodavcu sa zahtjevom za transformaciju ugovora o radu sa određenog na neodređeno vrijeme. Važno je da ste u radnom odnosu proveli 24 mjeseca, pri čemu se prekid kraći od 60 dana ne računa kao prekid, dok svaki prekid koji je trajao duže od 60 dana (za vrijeme godišnjih odmora), ne možete računati u ovaj period od 24 mjeseca.

    Moja topla preporuka je da se prije preduzimanja aktivnosti na ovom planu, obratite sindikatu u vašoj skoli, jer pretpostavljam da isti postoji, pa da se konsultujete sa njima kako bi Vam pomogli u ostvarenju prava.

    Upućujemo vas i da na našem sajtu pogledate odgovor pod naslovom KOJI JE PUT DO ZADOBIJANJA ODGOVARAJUĆEG RADNOG MJESTA NA POSLU U DRŽAVNOJ UPRAVI?

    Svakako, za dodatna pojašnjenj stojimo na raspolaganju.

    S poštovanjem,

    Ivana Mihajlovic

  • Mladi Radnici | Novi odgovori iz našeg servisa podrške
    Posted at 09:39h, 16 December Reply

    […] Tu smo za vas […]

  • Mladi Radnici | Novih 5 pitanja i odgovora iz našeg servisa TU SMO ZA VAS
    Posted at 16:25h, 23 January Reply

    […] Tu smo za vas […]

  • Milan
    Posted at 16:53h, 28 January Reply

    Poštovani/a,

    Pišem vam kako bih razumio način funkcionisanja pripravničkog rada u Crnoj Gori. Da li je nužno odraditi pripravnički kako bi se moglo dobiti zaposlenje u državnoj upravi i da li ga je moguće odraditi izvan programa stručnog osposobljavanja? Takođe, da li je neophodno odraditi pripravnički ukoliko se posjeduje diploma magistra?

    Hvala Vam unaprijed na odgovoru i pomoći.

    Lijep pozdrav!

    • mladiradnici
      Posted at 16:40h, 03 February Reply

      Poštovani Milane,

      Hvala na interesantnom pitanju, koje nadamo se može biti od značaja I ostalim mladim ljudima u Crnoj Gori.

      Osnovni cilj i smisao organizovanja pripravničkog staža jeste da se pojedinac osposobi za samostalno vršenje poslova, odnosno da stekne primjenjiva znanja i vještine koje su mu neophodne radi obavljanja poslova u određenom zvanju, odnosno da stekne minimalno 1 godinu radnog iskustva koja mu je, uz položen Stručni ispit za rad u državnim organima jedan od ključnih uslova za zasnivanje radnog odnosa.

      Kao što ti je vjerovatno poznato, danas se taj pripravnički staž, za lica sa stečenim visokim obrazovanjem, obavlja uglavnom preko Vladinog Programa stručnog osposobljavanja u trajanju od 9 mjeseci (a koji se računa kao pomenuta 1 godina radnog iskustva). Naravno to nije jedini način i državni organi imaju mogućnost i zakonski osnov da raspišu Javni oglas za pripravnički staž koji traje 12 mjeseci, ali to je u poslednje vrijeme rijetka praksa.

      Međutim, bitna informacija za tebe je da nije nužno obaviti pripravnički na ovaj način ili kroz program stručnog osposobljavanja, kako bi se zaposlio u državnom organu!

      Član 40 Zakona o državnim službenicima propisuje da se radna mjesta u državnom organu popunjavaju putem: raspoređivanja; internog oglasa; javnog oglasa i javnog konkursa. Na tebe se odnosi javni oglas (na osnovu tvog pitanja razumijemo da nisi zaposlen u državnom organu kako bi za tebe važili raspoređivanje i interni oglas). Javni oglas raspisuje Uprava za kadrove za određeni državni organ kojem je potrebna popuna radnih mjesta i u okviru oglasa precizira potrebne uslove za kandidate koji se prijavljuju.

      Članom 34 Zakona o državnim službenicima i namještenicima precizno je propisano šta je sve potrebno za zasnivanje radnog odnosa u državnom organu, a to je da je osoba:

      – crnogorski državljanin;

      – ima navršenih 18 godina života;

      – zdravstveno sposobno za obavljanje poslova radnog mjesta (pribavlja se Uvjerenje o zdravstvenom stanju od strane nadležne zdravstvene ustanove) ;

      – ima propisani nivo kvalifikacije obrazovanja (u zavisnosti od radnog mjesta za koje je raspisan oglas – može se tražiti srednje stručna sprema, ili visoka stručna sprema);

      – ima položen stručni ispit za rad u državnim organima (koji se može polagati tek nakon što se stekne 1 godina radnog iskustva).

      Pretposlednji uslov je ujedno i odgovor na tvoje pitanje oko zapošljavnja sa diplomom magistra – ona se ne vrednuje dodatno niti za pripravnički staž, niti za zapošljavanje, jer je Zakon o državnim službenicima i namještenicima ne prepoznaje kao neophodnu niti kao uslov za zasnivanje radnog odnosa, niti kao uslov za sticanje zvanja u državnoj službi. Jednostavno: potrebni nivo kvalifikaciije diktira radno mjesto, odnosno zvanje u kojem se ono obavlja, a Zakon i za najsloženije oblike poslova, tzv. ekspertske i ekspertsko-rukovodne, predviđa da ih može obavljati osoba sa visokom stručnom spremom, u zavisnosti od radnog iskustva.

      Poslednji uslov je ono što je tebi najbitnije i kao što vidiš, tiče se stečenog radnog iskustva, a ne pripavničkog staža. Jedna godina radnog iskustva ti je potrebna za polaganje Stručnog ispita, a onda ti je oboje potrebno da se prijaviš na oglas za rad u državnom organu. Nije bitno gdje si stekao to radno iskustvo (u privatnoj firmi, državnom organu, nevladinoj organizaciji..), ali je bitno da je ono stečeno, kako za stručni ispit, tako i za prijavljivanje na Javni oglas, u nivou tzv. kvalifikacije obrazovanja – odnosno da si radio na poslovima za čije obavljenje je bila potrebna stručna sprema koja se traži i u oglasu. Ili, drugačije rečeno: da bi mogao konkurisati na Javni oglas za posao za koji se traži visoka stručna sprema, moraš imati i traženi broj godina radnog iskustva na poslovima sa visokom stručnom spremom. Dakle, ukoliko si obavljao poslove sa srednjom stručnom spremom ili za koje nije potrebna kvalifikacija, to radno iskustvo ti se u ovom slučaju ne računa.

      Ovdje još da dodamo i oko potrebnih godina radnog iskustva: jedna godina se uglavnom traži kod početnih nivoa u zvanjima državnih službenika (i da bi položio Stručni ispit), dok se 2, 3 ili 5 godina zahtijevaju na višim zvanjima, koja podrazumijevaju i obavljanje složenijih vrsta poslova.

      Napomena: I Zakon o volonterskom radu („Službeni list CG”, br. 26/2010, 31/2010, 14/2012 i 48/2015) predviđa mogućnost sticanja radnog iskustva putem Posebnog ugovora o volonterskom radu. Naime, u članu 12a stav 1, predviđeno je da ugovor o volonterskom radu može da se zaključi i sa licem koje želi da se stručno osposobi i stekne posebna znanja i vještine za rad u svojoj struci, a u stavu 2 se kaže da se volonterski rad obavljen u smislu stava 1 ovog člana priznaje kao radno iskustvo i kao uslov za polaganje stručnog ispita.

      Čini nam se da smo ovim iscrpili odgovor na tvoje pitanje. Ukoliko smo ostali nejasni, ne ustručavaj se da pišeš ponovo.

      Lijep pozdrav i za tebe,

      TU SMO ZA VAS

  • Aki
    Posted at 08:14h, 03 July Reply

    Postovana Ivana,

    Moje pitanje se odnosi na povecanje koeficijenta, zasnovao sam radni odnos kao Visi savjetnik III u lokalnoj samoupravi jos prije 4 godine, i znam da sam stekao uslove sa vec 6 godina radnog iskustva i staza na povecanje koeficijenta, koji je Vas savjet po tom pitanju, sta preduzeti?

    Pozdrav

  • Marko
    Posted at 11:00h, 22 July Reply

    Postovani, imam pitanje iz radnog odnosa.. ako sam zaposlen ugovorom za stalno u drzavnoj firmi na radnom mjestu sa srednjom strucnom spremom, a u medjuvremenu sam zavrsio Fakultet VII-1, dakle 240 kredita.. Za prelazak na radno mjesto sa visokom strucnom spremom se trazi nivo obrazovanja VII i 1 godina radnog iskustva u sklopu strucne spreme ( pripravnicki ili volonterski) S ozbirom da nisam bio u mogucnosti da odradim ni volonterski ni pripravnicki jer sam vec u radnom odnosu za stalno, na koji nacin moze poslodavac da mi omoguci odradjivanje pripravnickog rada sa mojom strucnom spremom imajuci u vidu cinjenicu da prethodno vec imam ugovor za stalno sa sss ?

Post A Comment