Crna Gora i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva_ SVE VIŠE ONIH KOJIMA JE POTREBNA POMOĆ

Crna Gora i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva_ SVE VIŠE ONIH KOJIMA JE POTREBNA POMOĆ

Crna Gora i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva

SVE VIŠE ONIH KOJIMA JE POTREBNA POMOĆ

 

Povodom 16. oktobra, Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva, iz nevladinih organizacija Akcija za ljudska prava – HRA i Banka hrane poručuju da je u Crnoj Gori realnost daleko od Ustavom zagarantovanih prava, gdje stoji da je država socijalne pravde, koja je odgovorna za uspostavljanje socijalne pravde, te koja obezbjeđuje materijalnu sigurnost onima koji su nesposobni za rad i nemaju sredstava za život.

Kako navode iz HRA, u praksi, mnogo veći broj građanki i građana Crne Gore jedva sastavlja kraj s krajem od 53.772 onih koji zvanično spadaju ispod linije siromaštva, a koji čine 8,6% stanovništva. – Prema posljednjim procjenama MONSTAT-a iz 2013. godine, a na osnovu procjene potrošnje odrasle osobe od 186,45 eura mjesečno. Iznosi socijalnih davanja i dalje su višestruko manji od iznosa koji je neophodan za preživljavanje od gladi, a kamoli za „materijalnu sigurnost” koju predviđa Ustav – navodi iz ove NVO. Dodaju da iznos prosječne neto plate od 511 eura (MONSTAT, avg. 2018) ni blizu ne može da obezbijedi troškove života četvoročlane porodice. Vrijednost minimalne potrošačke korpe za četvoročlanu porodicu, koja se obračunava na nov i vrlo restriktivan način, iznosi 639 eura (sept. 2018), dok socijalna pomoć – materijalno obezbjeđenje za četvoročlanu porodicu godinama iznosi samo 108 eura.

-“Srednja klasa je u stalnom strahu od siromaštva. Uočava se stalni porast materijalno ugoženih kojima je pomoć potrebna. Do nedavno su to bili dugogodišnji nezaposleni, višečlane porodice, porodice koje imaju članove sa invaliditetom, jednoroditeljske porodice, penzioneri sa najnižim prihodima, raseljeni. Sada uočavamo veliki broj onih koji imaju neki vid posla, ali ne uspijevaju da zadovolje osnovne potrebe” – smatraju u  Banci hrane, dodajući da je crnogorsko društvo nezaustavljivo krenulo ka podjeli na veoma imućne i siromašne i da je cijena rada neopravdano najmanja u regionu.

“Oni koji žive bolje slabo su zainteresovani za probleme onih koji žive lošije od njih. Apsurdno, ali je nažalost istina. Nemamo još uvijek očigledno volju, a kamoli plan kojim bi pokušala umanjiti broj onih koji žive u opasnosti od siromaštva i socijalne isključenosti”, zaključuje se u saopštenju Banke hrane.

U HRA smatraju da Crna Gora do danas nije uradila ništa da ispuni preporuke UN Komiteta za ekonomska, socijalna i kulturna prava iz decembra 2014. godine da poveća iznose socijalnih davanja i obezbijedi odgovarajući životni standard za socijalno ugrožene, posebno nezaposlene, starije i osobe sa invaliditetom.

Sa ovim su saglasni i u Banci hrane, navodeći da tri godine nakon usvajanja globalne agende za održivi razvoj UN do 2030. godine, koja kao prvi cilj postavlja okončanje siromaštva svuda i u svim oblicima, Crna Gora nije usvojila nacionalne ciljeve održivog razvoja, ni ciljeve vezane za smanjenje siromaštva.

mladiradnici.me

No Comments

Post A Comment